Autor Wiadomość
marta
PostWysłany: Sob 16:55, 21 Sty 2006    Temat postu: XVI-WIECZNE GLIWICE

XVI-WIECZNE GLIWICE
Inwestycja związana z zabudową kwartału pomiędzy ulicami Mikołowską a Jana Pawła II ostarczyła nowych, cennych informacji na temat przeszłości miasta Gliwice. Stały nadzór archeologiczny prowadzony nad pracami ziemnymi pozwolił na odsłonięcie drewnianej konstrukcji mieszkalnej pochodzącej prawdopodobnie z XVI wieku. Obszar ten leżący na terenie Przedmieścia Bytomskiego do tej pory nie był rozpoznany archeologiczne. Jedyne informacje na temat jego zabudowy wynikały z przekazów historycznych, dzięki którym wiadomo było, że znajdował się tam kościół św. Trójcy oraz młyn i folusz o nieustalonej do dziś lokalizacji. Równie niewiele wzmianek dotyczyło zabudowy mieszkalnej tego rejonu. Urbarz z 1534 r. podaje, że w Gliwicach były aż 203 domy mieszkalne, w tym w obrębie murów miejskich 187, a pozostałe na przedmieściach. Wydaje się, że jeden z takich domów właśnie udało się odsłonić.

Budynek zachował się jedynie w partii fundamentowej zbudowanej z nieokorowanych półbelek łączonych w narożnikach zaciosami. W rzucie poziomym ma kształt prostokątny o długości ścian zewnętrznych około 5 m i 3,4 m szerokości. Wysokość zachowanych reliktów sięga do 0,6 m. Konstrukcja ścian była wzmacniana pionowo wbitymi kołkami. W narożnikach ściany północnej odsłonięto 2 pale, które prawdopodobnie dodatkowo ją stabilizowały. Wnętrze wyłożone było gliną stanowiącą rodzaj podłogi, pod którą znajdowała się warstwa izolacyjna wykonana z nieokorowanych gałęzi. Również ściany obłożone były gliną i mchem. Od strony wschodniej w środku chaty odsłonięto deskę stanowiącą być może relikt ławy przyściennej. Z wnętrza domu pozyskano szereg fragmentów ceramiki, w tym kilka całych naczyń takich jak garnki, misy, talerze, trójnóżki oraz ułamki kafli. Znaleziono również kilka zabytków metalowych, drewnianych oraz kości zwierzęce. Obok domu odsłonięto prawdopodobnie fragment umocnień brzegu Ostropy, składający się z pionowo wbitych pali pomiędzy którymi znajdowały się luźne deski.

Rzadko udaję się znaleźć tak dobrze zachowany element infrastruktury dawnego miasta. Mamy nadzieję, że dalsze badania archeologiczne przyniosą być może równie ciekawe znaleziska. Pozyskane zabytki archeologiczne jak i fragmenty drewna z domostwa poddane zostaną specjalistycznym badaniom, które umożliwią pozyskanie dalszych informacji na temat życia w mieście na przełomie późnego średniowiecza i w okresie wczesnonowożytnym.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group